Rośliny ozdobne do domów i ogrodów

Kiedy ogrodnik staje przed problemem zaaranżowania ogrodu, najczęściej poleca mu się zakup pięknych ziół ozdobnych i traw do ogrodu. Obecnie trawy ozdobne cieszą się dużym zainteresowaniem, przekształcając się z niepozornej rośliny w wyjątkowy dodatek do wystroju ogrodu. Obecnie uprawia się do 200 odmian. Wiele z nich sadzi się pojedynczo, inne można efektownie łączyć z inną zielenią, co pozwala właścicielowi altany czy ogrodu na realizację dowolnych pomysłów aranżacyjnych.

Kupując trawę ozdobną na rabatę, możesz przekształcić swój ogród w prawdziwe dzieło sztuki ogrodowej. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni gatunek i odmianę po ustaleniu, do czego najlepiej nadają się w domu. Odpowiednio posadzone wzdłuż ścieżek, na obrzeżach rabat, skalniaków lub alpinarium, efekt końcowy z pewnością przerośnie wszelkie oczekiwania. Twój krajobraz zmieni się nie do poznania.

Trawy dla terenów wiejskich

Uprawiając trawy ozdobne na własnej posesji, ogrodnicy wybierają spośród szerokiej gamy odmian i gatunków. Mogą się one różnić kolorem, wysokością i sposobem pielęgnacji. Przed dokonaniem świadomego wyboru należy jednak upewnić się, że wymagania biologiczne danej uprawy są odpowiednie dla danego obszaru. Nie wszystkie trawy mogą rozwijać się w surowym klimacie, a wiele z nich wymaga dużo uwagi i troski. Jeśli chcesz wyhodować piękną zieloną rabatę, z której będziesz się cieszyć przez wiele lat, wybierz grupę bylin.

Należy jednak pamiętać, że na liście traw ozdobnych do domków letniskowych znajdują się również inne trawy, w tym ogonki, sitowie i turzyce. Takie nasadzenia mogą przyciągać wzrok o każdej porze roku.

  • Wiosną tworzą kontrastujący, jaskrawozielony dywan z kolorowych kęp;
  • Jesienią i latem, zamieniają projekt krajobrazu w prawdziwe dzieło sztuki, co podkreślają wszelkiego rodzaju formy kwiatostanów (są wiechy, kłosy i inne formy);
  • Zimą trawy ozdobne wyglądają szczególnie niezwykłe i tajemniczo. Czasami przypominają kosmitów z innych światów, którzy dosłownie przejęli władzę nad Ziemią.

Liściaste gatunki traw ozdobnych

W grupie traw niskorosnących na rabaty znajdują się zarówno rośliny jednoroczne jak i byliny. Te ostatnie są reprezentowane przez dużą liczbę odmian, mieszańców i odmian.

Nawiasem mówiąc, w niektórych warunkach trawy są uprawiane bezpośrednio na zewnątrz, a w niektórych z okazjonalnym przeniesieniem do pomieszczeń lub na taras – przykładem może być proso rózgowate lub bambus.

Sztuczne trawy zamiast prawdziwych

Trawnik dekoracyjny z tworzywa sztucznego jest materiałem odpornym i trwałym, który długo zachowuje swój kształt i nie ulega zadeptaniu. Producenci udzielają gwarancji na użytkowanie sztucznej trawy do 10 lat. Proces układania trawy rolowanej wymaga minimalnego nakładu pracy i czasu. Montaż pokrywy może być przeprowadzony bez specjalnych umiejętności.

W przypadku instalacji na boiskach, podwórkach i tarasach trawa syntetyczna jest łatwa w pielęgnacji – w razie potrzeby należy jedynie usuwać śmieci i liście.