Trawy dla ozdoby

Trawy ozdobne dostępne online to doskonały dodatek nie tylko do ogrodu, ale także do balkonu czy tarasu. Posiadanie ich to same zalety: pięknie się prezentują, nie wymagają dużych nakładów pracy, mogą zapełnić niezagospodarowane miejsca, występują w bardzo wielu kolorach i kompozycjach. Przyjrzyjmy się zaletom ich posiadania oraz kilku gatunkom wartym nadmienienia.

Zalety posiadania traw ozdobnych

Po pierwsze są one piękne przez cały sezon ogrodniczy! Zwykle musimy planować sadzenie roślin na rabaty tak, aby poszczególne gatunki zastąpiły inne w przypadku zakończenia ich świetności. Inaczej jest właśnie z trawami ozdobnymi. Są one piękne wiosną i latem jako zielone lub kwitnące kolorami pędy, jesienią przystrajają krajobraz złotem, a niektóre gatunki wyglądają też pięknie nawet zimą, kiedy osadza się na nich szron. Trawy ozdobne często są wieloletnie. Nie dość, że nie ma przy nich wiele pracy, to jeszcze powracają w nowych odsłonach co rok, nawet jeśli nic przy nich nie będziemy robić. Idealne rozwiązanie dla leniwych ogrodników. Ponadto, trawy tego typu są bardzo trwałe, zimoodporne i dobrze radzą sobie z chorobami i szkodnikami. Nie trzeba ich zanadto podlewać, więc posiadając je, mamy piękny ogród za niewielkie pieniądze. Są one również przyjazne środowisku, ponieważ stanowią schronienie dla niewielkich insektów czy ssaków, a także stanowią barierę ochronną dla gleby, chroniąc ją przed erozją. Podsumowując, warto zaopatrzyć się w trawy ozdobne, ponieważ:

  • wyglądają atrakcyjnie przez cały sezon;
  • nie wymagają dużej ingerencji ogrodnika;
  • pozwalają nam zaoszczędzić pieniądze;
  • są przyjazne środowisku. 

Jakie gatunki traw wybrać

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych gatunków traw, które każdy, świadomie lub nieświadomie, spotkał na swojej drodze:

  • Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) – tworzy rozłożyste kępy, na których górze mamy białe i puszyste wiechy;
  • Imperata cylindryczna ‘Red Baron’ (Imperata cylindrica) – jest ona piękną trawą czerwoną;
  • Miskant chiński (Miscanthus sinensis) – ma jasnozielone liście i srebrne kwiatostany;
  • Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) – ma piękne, pierzaste kwiatostany o jasnobrązowej barwie;
  • Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) – ma jasnozielone liście z ciemnymi liniami.

To tylko niektóre z ozdobnych traw, które możemy wybrać. Istnieje nieskończona ilość odmian, którą możemy wybrać według naszych preferencji. Można też je niezwykle łatwo rozmnażać poprzez podział. Wiele z nich same się rozsiewają. Może sąsiadka ma jakieś ozdobne dziecko, którym mogłaby się podzielić? Warto spróbować. Ostatnią propozycją są trawy ozdobne sztuczne. Są one jednak tak doskonale wykonane, że przechodzień z ulicy nie rozpoznałby, że to nie jest żywa roślina. Zalety traw sztucznych są niezliczone, między innymi: wygoda, trwałość, estetyka.