Trawy i rośliny ozdobne. Osobliwości stosowania traw ozdobnych w kształtowaniu krajobrazu

W projektowaniu krajobrazu, trawy ozdobne (https://sklep.green-designers.pl/kategoria/trawy-ozdobne) są roślinami należącymi do różnych rodzin, ale posiadającymi podobne cechy zewnętrzne. Należą do nich długie wąskie liście z równoległymi żyłkami, kwitnące w kłosach lub wiechach, które są atrakcyjne ze względu na swoją lekkość i wdzięk. Trawy ozdobne zdobią ogrody niemal przez cały rok, a szczególnie atrakcyjne są po przymrozkach. Są również łatwe w pielęgnacji i można je łatwo łączyć z innymi odmianami ogrodowymi.

Ogrodnicy krajobrazowi wykorzystują je do tworzenia ogrodów naturalnych – imitacji naturalnych zakątków, w których rośliny ozdobne różnych gatunków rozmieszczone są w naturalnej plątaninie.

Jeśli mówimy o trawach ozdobnych, wyróżnia się wśród nich następujące typy:

  • małe rośliny ozdobne (30-50 cm);
  • średni (50-100 cm);
  • wysokie okazy (powyżej 2 m).

Opis gatunku

Trawy ozdobne krótkie nadają się do dekoracji każdej rabaty, nadając jej naturalny wygląd. Potrafią się szybko rozprzestrzeniać, dlatego często trzeba je zamykać w ogrodzeniach lub pojemnikach bez dna. Najpopularniejsze gatunki wyczyńca to: spartyna niebieska, spartyna grzebieniasta, wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita .

Trawy ozdobne o średniej wysokości służą do tworzenia rabat warstwowych. Przedstawicielami tej grupy są: kłosownica pierzasta, mozga kanaryjska, owies zwyczajny. Rośliny te dobrze się dogadują i ładnie wyglądają w towarzystwie dzikich maków, stokrotek, chabrów i szałwii.

Zasady sadzenia

Zioła ozdobne i trawy ogrodowe najlepiej rosną na ubogich glebach i nie ma potrzeby nawożenia miejsca, w którym mają być zasadzone.

Uwaga: Zbyt duża ilość składników odżywczych w glebie sprawia, że krzewy nadmiernie się rozrastają, nie mogą utrzymać swojego kształtu i rozpadają się.

Decydującym czynnikiem przy wyborze miejsca do sadzenia jest wilgotność gleby, ponieważ niektóre trawy mają korzenie, które gniją przy zbyt dużej wilgotności, co wpływa na wzrost i wygląd uprawy. Z kolei trawy takie jak turzyce, miskanty, trzcina, mozga trzcinowata dobrze rosną w miejscach wilgotnych. Pamiętajmy, że wszystkie rośliny na jednej działce muszą mieć podobne wymagania co do wzrostu.

Sztuczna trawa jako alternatywa

Atrakcyjne przydomowe trawniki na podwórku, patio, boisku sportowym lub w kawiarni na świeżym powietrzu – każdy zna ich zastosowanie. Aby żywy trawnik był przyjemny w cieplejszych miesiącach, trawa musi być pielęgnowana poprzez podlewanie, nawożenie i koszenie. Jednak w chłodniejszych porach roku trawa musi zostać pozostawiona sama sobie. Nowoczesne materiały dekoracyjne rozwiązały ten problem – sztuczna trawa zastąpiła trawę żywą. Trawa dekoracyjna może być stosowana przez cały rok, nie wymaga koszenia ani podlewania co stanowi alternatywę dla traw ozdobnych. Trawa syntetyczna może być położona raz i używana przez długi czas.