E-papieros a zdrowie

Ci którzy twierdzą, że e-papieros jest szkodliwy dla zdrowia, zazwyczaj kompletnie nic o nim nie wiedzą. Ci którzy krzyczą o jego szkodliwości, zazwyczaj mają w tym jakiś biznes. Osoby obeznane z działaniem elektronicznego papierosa i składem liquidu, niestety mówią zbyt cicho.

Rzucanie palenia
To, że e-papieros pomaga rzucić palenie, nie ulega wątpliwości. Jest wiele preparatów, które odwracają naszą uwagę od normalnych papierosów. Czy pomagają gumy, tabletki, plastry? Jeśli macie wystarczająco dużo pieniędzy, żeby wyrzucać je w błoto, sprawdźcie sami. Używałem kiedyś plastrów, częściowo ograniczyłem palenie, ale było to sporym wysiłkiem, zasługą silnej woli, a nie kawałka taśmy z logiem producenta. Aktualnie używam elektronicznego papierosa, któregoś już z kolei modelu i mogę śmiało stwierdzić, że uwolnił mnie od przymusu palenia zwykłych papierosów. Niestety nie uwolnił mnie od nikotyny, ale za to od 4000 szkodliwych substancji, przykrego zapachu z ust, śmierdzących ubrań, zatruwania siebie i innych w moim otoczeniu. Brak obawy o zdrowie i szkodliwe substancje wdychane przy każdorazowym pociągnięciu papierosa, daje wielką ulgę.

Zdrowe palenie
Paląc elektronicznego papierosa z zerową dawką nikotyny inhalujemy glikol propylenowy, który według polskiego prawa jest niegroźny dla zdrowia. Glikol propylenowy jest nietoksyczny, jest szeroko stosowany jako dodatek do produktów spożywczych, środków higienicznych, leków, oraz kosmetyków. Glikol propylenowy zawarty w liquidzie do elektronicznych papierosów, ma również właściwości antybakteryjne. W płynie poza glikolem propylenowym, znajdują się również dodatki aromatyzujące, o przeróżnych smakach, w zależności od zakupionego przez nas produktu. Nie są one szkodliwe dla zdrowia. Jakiekolwiek obawy są nieuzasadnione.

Paląc elektronicznego papierosa z liquidem o danej zawartości nikotyny, oczywiście oprócz glikolu i dodatków aromatycznych, wdychamy rozpuszczoną nikotynę. Nikotyna jest substancją toksyczną, szkodliwą, działającą na układ nerwowy. W niskich dawkach,1–3 mg wykazuje działanie stymulujące, co jest głównym powodem, dla którego palenie tytoniu sprawia przyjemność, a rzucanie palenia jest trudne. Paląc elektronicznego papierosa wdychamy ją w minimalnej ilości, która dla zdrowia człowieka jest zdecydowanie nie groźna. Przedawkowanie rozpuszczonej nikotyny jest praktycznie niemożliwe i nie zostało do tej pory odnotowane. Przeciętny e-palacz inhaluje 1-2 ml płynu dziennie, czyli dla płynu o zawartości 14mg (mid) jest to 14-28mg, dla płynu o zawartości 18mg (High) jest to 18-36mg, w ciągu całej doby. Dawka LD50 (śmiertelna), to jednorazowo około 1–1,5 mg/kg masy ciała.
Zarówno glikol propylenowy, jak i nikotyna, są to substancje dokładnie przebadane i powszechnie stosowane. Badania nad liquidem do elektronicznych papierosów wykazują, że nie jest on groźny dla zdrowia. Nie oznacza to oczywiście, że nie zawiera on substancji szkodliwych (nikotyny), ale, że nie są one w ilościach niebezpiecznych. To całkowicie wystarczający argument.

3 comments

  1. Z tym zdrowym palenie to nie przesadzajmy.
    Wdychanie silnej neurotoksyny ktora uzaleznia – to nie jest to zdrowe.
    Glikol propylenowy E1520 – używany w większości e-liquidów – nie jest trujący (LD50 1kg/50kg masy ciała) – działa drażniąco na błonę śluzową – stad ostry smak. Objawy ustają po ustaniu kontaktu z substancją.

  2. Po pewnym czasie stałego używania tylko e-papierosa zaczęła mi często lecieć krew z nosa.Czy to może być przyczyna liqidu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>