Jak działa elektroniczny papieros?

Zacznijmy od tego, że e-papieros to po prostu papieros elektryczny, służący do podawania nikotyny metodą inhalacji. Urządzenie ma różne kształty, rozmiary, oraz części składowe. Postaram się omówić każdą z nich, wytłumaczyć jej działanie, oraz podać potrzebne informacje o jej eksploatacji.

Elektroniczne papierosy modele standardowe
Model pierwszy to Colinss Age, ma on za zadanie imitować zwykłego papierosa. Składa się z baterii, oraz kartomizera, czyli atomizera połączonego z kartridżem. Podobne do tego modelu elektroniczne papierosy to np. mild sin, mild pure, colinss easy.
Model drugi to Evo Intellicig, również wyglądem imituje papierosa. Składa się z trzech części, baterii, atomizera, oraz kartridża. Podobne do tego modelu elektroniczne papierosy to np. dse 901, dse 902, mild m401, Joye 510, Joye 520, Trendy 208, Trendy 808, Janty mini, Casablanca c97p, Casablanca c118p, Zefirek.
Trzeci model to tak zwany Pen, przedstawiony powyżej model to e papieros Mild M201. Duży e-papieros, z baterią, atomizerem oraz bardzo pojemnym wkładem, kartridżem. Podobne do tego modelu elektroniczne papierosy to np. Colinss Pen II, Colinss Pen 155, Joye 302, Trendy 108, Njoy NCIG, Smuke Platinium, Casablanca c155p.

Model typu EGO
To zdecydowanie większy e-papieros, o znacznie pojemniejszej baterii.

Po rozkręceniu, składa się z tych samych podzespołów jak standardowy model, lub Pen. Dodatkowym przedmiotem znajdującym się w zestawie może być osłonka atomizera (element drugi od prawej strony), pełni rolę estetyczną, dzięki niej e-papieros ma bardziej opływowy kształt, oraz zwiększa opór przepływu powietrza.

Do baterii typu Ego produkowane są również atomizery znacznie większe, typu A, mające kształt stożka, w tym wypadku osłonka jest zbędna. Zamiast atomizerów, mogą być stosowane również kartomizery.

Baterie mają różne pojemności, od 160 do 1000 mAh. Dostępne są manualne, z guzikiem który należy nacisnąć aby dostarczyć zasilanie do atomizera, oraz automatyczne, które reagują na nasze zaciągnięcie się. Baterie musimy ponownie ładować w zależności od intensywności naszego palenie, oraz jej pojemności. Trzymają od 1h do 18h intensywnego palenia, warto poczytać specyfikacje baterii przed zakupem konkretnego modelu i zawsze mieć jedną wkręconą do atomizera, lub kartomizera, a drugą naładowaną w zanadrzu. Ładowanie baterii również przebiega różnie, w zależności od modelu, od 1h do 9h. Pamiętajcie aby przy zakupie nowego zestawu, lub samej baterii, sformatować ją zgodnie z instrukcją producenta, zazwyczaj jest to zupełne rozładowanie, a następnie ładowanie przez bite siedem godzin.

Ładowarki dostępne są w zależności od naszych upodobań. Do wyboru mamy samochodową, sieciową oraz najczęściej dodawaną do zestawów ładowarkę  USB. Ładowarka USB pozwala nam naładować baterię e-papierosa, tylko gdy jest podłączona do komputera z włączonym zasilaniem. Istnieją oczywiście tanie przejściówki, do których wpinamy ładowarkę USB, a następnie całość do kontaktu.

Atomizer, potocznie nazywany jest grzałką. Zaciągając się aktywujemy mikroprocesor w baterii, która dostarcza zasilanie do atomizera. Atomizer podgrzewa płyn zawarty w kartridżu, tak zwany liquid, do temperatury około 170°C, tworząc w ten sposób parę, która jest inhalowana przez użytkownika. Pamiętajmy o tym, że nowy atomizer potrzebuje trochę czasu aby się „rozkręcić” i móc nam dać odpowiednią satysfakcję. Nie bądzcie zniesmaczenie jeżeli przy pierwszym drugim i trzecim zaciągnięciu nie będzie większych rewelacji. Zazwyczaj dwa lub trzy dni palenie nowego elektronicznego papierosa wystarczają, aby atomizer mógł wejść na odpowiednie obroty (solidnie się nagrzewać).

Atomizery występują w różnych rozmiarach, oraz typach. Najstarszym, już praktycznie nie stosowanym rodzajem atomizera, jest grzałka zewnętrzna.

Czarny atomizer na zdjęciu poniżej, posiada grzałkę wewnętrzną. Jest to mały, popularny model 510.


Na zdjęciu poniżej, znajduje się połączony z baterią, sporych rozmiarów atomizer do modelu Colinss Tube. Zaletą większych atomizerów, jest jednoczesne stosowanie do nich wkładów o dużej pojemności, które rzadko trzeba zakraplać liquidem.

Kartomizer to atomizer połączony z kartridżem. Pomimo informacji od różnych producentów, kartomizera w umiejętny sposób można kilkukrotnie, ponownie napełnić. Należy jednak pamiętać aby nie wysuszać watki do końca.

Kartridż to wymienny wkład wypełniony płynem, liquidem, zawierającym nikotynę od 0 do 3,6% (w zależności od rodzaju  mamy 0, low, mid, high, very high), glikol propylenowy, glicerynę, oraz składniki aromatyczne. W plastikowej obudowie znajduje się specjalnie nasączana watka, którą oczywiście można zakraplać, gdy zauważymy spadek dymienia naszego elektronicznego papierosa. Kartridże dodawane do zestawów startowych najczęściej są różnej mocy, dzięki temu możemy dostosować poziom 0, low, mid, high do naszych upodobań i zakupić takie, które najlepiej będą nam odpowiadać. Kartridże można kupować mokre, oraz suche. Mokre nasączone są już przez producenta liquidem, o podanej na opakowaniu mocy oraz aromacie, suche natomiast zakraplamy samodzielnie. Pamiętajmy o tym, że zakupione kartridże muszą pasować do mmodelu naszego e-papierosa.

Liquid w butelkach służy do ponownego zakraplania kartomizera lub wkładu. Możemy go kupić w sklepach tytoniowych, stoiskach e-papierosowych, na stronach internetowych, lub na allegro. Dostępne są oczywiście różne poziomy mocy, objętości od 5ml do nawet 100ml, oraz przeróżne aromaty.  Mamy do wyboru camel, marlboro, 555, menthol, imitujące analogowe papierosy, wiśnię, kawę, czekoladę, które mogą dostarczyć sporo przyjemności, przedziwne aromaty cola, cytryna, indyk i wiele, wiele innych.

Dioda Led, zapalana jest podczas zaciągania się papierosem, kilkukrotnie miga gdy jest on rozładowany, lub gdy zaczynamy ładować baterię.

Przycisk na baterii, stosowany jest w akumulatorach manualnych, jego naciśnięcie włącza przepływ prądu, a tym samym uaktywnia atomizer. Zaletą baterii manualnych jest niewątpliwie, niskie prawdopodobieństwo ich zalania.

2 comments

 1. Zakupiłam właśnie swojego pierwszego e papierosa. Wybór mój padł na JOYE PEN 302. Nie mam pojęcia jak dokładnie zakraplać e liquidem wkładu do tego papierosa i nawet nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej instrukcji na ten temat. Może tutaj ktoś pomoże ?

 2. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz pod tym linkiem: http://elektronicznepalenie.pl/napelnianie-wkladow-i-kartomizerow/
  Ale, żeby dodatkowo ułatwić, napiszę Ci odpowiedź:
  Po wyjęciu wkładu z atomizera, widzisz następujące elementy:
  a. czarny ustnik, który trzyma się w buzi
  b. biały pojemniczek, z watką w środku.
  Zakraplanie wkładu: Na watkę wkraplaj po jednej kropli liquidu z butelki, lub strzykawki, gdy pojawi się malutkie jeziorko, tzn. płyn wypełni całą powierzchnię porową, watka nasiąknie i nie będzie już w stanie wchłonąć więcej płynu, przerwij zakraplanie. Włóż napełniony wkład do e-papierosa i miłego e-palenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>